Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. U nás se ale zdá, že všechny cesty vedou zpět na týnské gymnázium. Z řad bývalých studentů na naši školu zavítal Mgr. František Bouda, absolvent gymnázia z roku 2003, který nyní pracuje jako lichenolog v Mykologickém oddělení Národního muzea.
Špetku svého času vyšetřil pro žáky kvinty a zájemce ze sexty, kteří se 17. 6. 2016 v rámci semináře z biologie zúčastnili přednášky o lišejnících, jejíž součástí byla prezentace s ukázkou zajímavých zástupců, např. pukléřky islandské nebo terčovníku zedního. Žáci si připomněli stavbu lišejníků, jejich způsob rozmnožování, typy stélek, výskyt i význam. Jde nejen o půdotvorné činitele, indikátory čistého ovzduší, ale také o zdroje vonných složek parfémů nebo pastilek. Ve druhé části semináře se žáci, vybaveni lupami, vydali do areálu školy a okolí, aby prozkoumali život těchto nenápadných organismů.
Přednáška o lišejnících byla něčím výjimečná. Vytáhla totiž žáky ze školních lavic, aby si lišejníky v okolí gymnázia sami prohlédli. Teď už tedy o mnohotvárných barevných útvarech, zdobících snad každou lavičku či strom, víme zase o něco více.
Natálie Trnková, sexta