Ani česky, ani deutsch, my mluvíme Čojč!

V roce 2015 je Plzeň evropským hlavním městem kultury. Divadelní síť Čechy Bavorsko uspořádalo velký divadelní experiment Čojč MAGNET 2015, kterého se od 17. do 22. dubna zúčastnilo 100 kreativních mladých lidí – 50 německých a 50 českých studentů včetně 9 z našeho gymnázia. Účastníci byli rozřazeni do 5 různých projektů: Kultur-a-natur: mezi-zwischen Grün und Grau; Bierkultura – Vilshofenek nebo Plznička?; Cukrwasser Feuervoda; Planetendisco; Musstíš du jít…? – Blick ins Klozet. Na každém projektu pracovali 2 projektoví vedoucí a 10 českých a 10 německých studentů z příhraničních regionů. Jednotlivé projekty zpracovávaly různá témata dneška a jejich společným cílem bylo vytvořit 1 česko-německé představení u příležitosti Bavorského kulturního týdne v Plzni. Společné vystoupení se konalo 21. 4. v Kreativní zóně DEPO 2015 (bývalé depo městských dopravních podniků) a byla to událost, která oživila veřejný prostor. Záznam představení můžete zhlédnout na stránkách www.cojc.eu.

Lukáš Stoklasa, sexta

Názory a dojmy účastníků projektu:

Během projektu Čojč Magnet 2015 jsem poznal spoustu nových lidi z Česka i Německa, pořádně jsem otestoval a zlepšil své Deutschkenntnise. Také jsem okusil atmosféru Bavorského lesa i rušné Plzně.

Marek Petřík, sexta

Čojč projekty bych doporučil všem, kteří se nebojí poznat nové lidi. Byla to skvělá příležitost sblížit se s německými studenty pomocí divadla. 6 dní nabitých zábavou a divadlem, na které jen tak nezapomenu!

Lukáš Stoklasa, sexta

Jsem rád, že jsem měl možnost zúčastnit se takového divadelního experimentu. Bylo to spojení českých a německých studentů, kteří spolu s divadelními vedoucími vytvořili jedno velké vystoupení. Když jsem se vrátil domů, byl jsem maximálně nadšený a moc jsem si tento mezinárodní projekt užil. Doufám, že se v budoucnu naskytne další příležitost zúčastnit se podobné věci.

Marek Teringl, sexta

Když mi zavolali z Čojče, že mají pro mě místo na projektu Cukrwasser, byla jsem opravdu nadšená, protože bylo jasné, že se hlásí spousta lidí. Prvním kreativním úkolem bylo podepsat se cukrem, což bylo velmi zajímavé. V německém městě Selbitz jsme se poznávali v užším kruhu našeho projektu a poté jsme se v Plzni setkali s ostatními účastníky dalších projektů. Přes počáteční obavy mě celé představení nakonec hrozně bavilo a byla to úplně úžasná zkušenost, protože jsem poznala spoustu nových kamarádů jak z Česka, tak z Německa. Ráda bych se zase nějakého podobného projektu zúčastnila.

Martina Kučerová, sexta

Was war vlastně Čojč Magnet? Spojení 50 Čechů a 50 Němců, kteří mají zvládnout nacvičit společné vystoupení! Naprosto nepředstavitelné, a přesto byl výsledek fenomenální. Vedle lehce experimentální tvorby jsme měli čas navázat nové kontakty, vyměnit si pár důležitých frází, naučit se písničky a hlavně zjistit, že cizí jazyk není ohromnou bariérou. Slovo magnet z názvu tohoto projektu pro mě znamená obrovské spojení a Liebe / láska!

Linda Bartíková, septima

Bylo náhodou, že na Čojč Magnet 2015 bezprostředně navazoval další divadelní projekt. Šlo o vytvoření představení, které se mělo zahrát na konferenci společnosti Tandem v Drážďanech. Tato českoněmecká společnost financuje veškeré projekty Čojč a bylo tedy důležité, aby naše představení mělo všechny Čojč kvality – hrálo se českoněmecky, experimentálně a s lehkostí. Tématem byl „zdravý vývoj“ a času jsme měli pramálo, jen 2 dny na kompletní vymyšlení obsahu i scény. Nakonec se nám podařilo přinést publiku 45 minut trvající kulturní zážitek plný divadla, tance a dokonce zpěvu. Práce to byla vyčerpávající, ale ve volných chvilkách jsme si stihli proběhnout centrum Drážďan a užít si jejich atmosféru. Wir haben das geschafft!

Ludmila Koberová, septima

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.