Kariérní poradenství


V čem mám jako student gymnázia výhodu?

Vltavotýnské gymnázium je svým zaměřením všeobecné. Studium je tradičně náročné, ale absolventi zvládnou dva světové jazyky, naučí se pracovat s výpočetní technikou a hlavně se naučí rychle vstřebávat a užívat poznatky a dovednosti z různých oborů lidské činnosti. Úspěšnost umístění a studia na vybrané vysoké škole je u našich absolventů velmi vysoká. 

Od školního roku 2021/2022 roce byla rozšířena nabídka volitelných předmětů, např. o Přírodovědný seminář, Seminář opakovací z matematiky, Seminář z anglického jazyka – literatura a reálie, Seminář z matematiky na VŠ. Ve volitelných předmětech získají studenti prohlubující a rozšiřující vzdělání ve vybraných předmětech, které jim pomůže úspěšně zvládnout přijímací řízení na vysněnou vysokou školu.

Zájemci o daný obor často soutěží v předmětových olympiádách na školní, okresní, krajské i celostátní úrovni.

 

Kde získat informace o možnostech dalšího studia?

  1. Výchovný poradce pro volbu povolání
    Jiří Šálený- kontakt : saleny@gtnv.cz, informační schůzky rodičů (2x ročně)
  2. Úřad práce České Budějovice: České Budějovice (uradprace.cz)
  3. Internetové adresy: ssvs.czwww.scio.cz, , www.vzdelani.czhttp://www.tutor.cz, http://www.europass.cz– studium v zahraničí, www.vysokeskoly.cz (adresář všech vysokých škol),www.msmt.cz (přehled všech soukromých VŠ, hodnocení Akreditační komise),  www.kampomaturite.cz (přehledy škol, zkušenosti, zajímavosti), test na volbu povolání: www.infoabsolvent.cz a přednášek, možnost stažení některých přednášek.
  4. Noviny a časopisy
    Celostátní noviny zveřejňují data o řádném i dodatečném přijímacím řízení. V říjnu výchovný poradce objednává pro zájemce Učitelské noviny se seznamem fakult a vyšších odborných škol.
  5. Pedagogicko-psychologická poradna České Budějovice: Pedagogicko-psychologická poradna České Budějovice (pppcb.cz)
  6. Internetové stránky škol
  7. Návštěva dnů otevřených dveří 
    Termíny DOD vysokých škol bývají uveřejněny v Učitelských novinách, na internetových stránkách a sociálních sítích škol, případně u výchovného poradce.

 

Jak vybírat vysokou školu?

  1. Zvažte své možnosti a zájem o jednotlivé obory. Velký zájem je o studia práv, sociologie a psychologie. Na některých oborech přijmou ke studiu z deseti přihlášených jen jednoho žadatele. Pokud přesto je např.psychologie Váš životní cíl, podpořte své šance konkrétní prací ( středoškolská odborná činnost, práce pro nějakou organizaci apod.). Na technické obory se hlásí méně uchazečů a proto některé školy přijímají absolventy gymnázií bez přijímacích zkoušek.
    POZOR na fakulty architektury a na umělecké školy se podávají přihlášky do konce října nebo do konce listopadu. Pokud jste v září v oktávě, máte na podání přihlášek na tyto školy jen dva, respektive tři měsíce !!
    Na ostatní vysoké školy se musí přihláška podat do konce února. Jihočeská fakulta a některé technické VŠ mají termín podání do poloviny respektive do konce března. Soukromé VŠ a všechny VOŠ mají své termíny. Na VOŠ doporučuji podat přihlášku raději dříve, budete mít větší šanci.
  2. Využijte možnosti podat více přihlášek – podejte si vždy jednu tzv. na jistotu na vyšší odbornou školu. Pokud totiž nebudete pokračovat ve studiu, ztrácí rodiče nárok na přídavky a na odpisy z daní.
  3. S množstvím přihlášek to však nepřehánějte. Za každou podanou přihlášku se platí administrativní poplatek kolem 500 Kč. Nestihnete se zúčastnit všech přijímacích zkoušek. Školy mohou mít zkoušky ve stejných termínech a účast na jiném přijímacím řízení není omluvou.
  4. Některé vysoké školy umožňují podání přihlášek přes internet – využijte toho, je to levnější a méně administrativně náročné.
  5. Při výběru školy využijte školních exkurzí nebo individuálních návštěv na Úřadu práce.
  6. Včas si objednejte učitelské noviny a navštivte dny otevřených dveří.
  7. Některé technické VŠ a vyšší odborné škole přijímají i v létě.
  8. Na mnoha školách studují naši absolventi – ti Vás nejlépe informují o poměrech na jednotlivých fakultách a uplatnění v praxi.
  9. Pozorně si prostudujte materiály o jednotlivých školách u výchovného poradce.

 

Jak vyplnit přihlášku na vysokou školu?

Na nástěnce výchovného poradenství (vedle učebny fyziky) je vyplněný vzor.

1. STRANA

Přihláška ke studiu na vysoké škole pro akademický rok: (vyplňují maturanti z r. 2005) 2005/2006

Typ studijního programu: zaškrtněte podle Učitelských novin, u některých oborů se přijímá pouze do bakalářských (= tříletých), u některých do magisterských (= pětiletých)

Studium: prezenční

Vysoká škola: dle UN

Fakulta: dle UN (povinný údaj)

Studijní program: dle UN (povinný údaj)

Studijní obor: dle informací UN nebo fakulty se někdy může uvést více oborů

Jméno, příjmení, pohlaví, státní příslušnost: dle občanského průkazu

Národnost: nemusí se uvádět

Narození: napsat tak, aby byly všechny kolonky vyplněné

(např. 7.7.1984= 07.07.1984)

Adresa trvalého bydliště: dle občanského průkazu

Kontaktní adresa: kam chcete zasílat korespondenci

Střední školanázev: Gymnázium, Týn nad Vltavou, Havlíčkova 13

  • adresa:Havlíčkova 13, 375 01 Týn nad Vltavou
  • obor-název:Gymnázium- osmileté
  • JKOV:79-02-5/00
  • KKOV:79-41-K/801
  • IZO:60076062

2. STRANA

Uchazeč se hlásí: ze školy (nebo ze SŠ)

Prospěch podle výročních vysvědčení: opíšou se známky z vysvědčení na konci školního roku v kvintě, sextě, septimě a z pololetního vysvědčení v oktávě

Předměty: všechny na 1. straně vysvědčení kromě chování; na 2. straně všechny volitelné; nepíšou se známky z nepovinných předmětů; ze všech známek zapsaných na přihlášce se vypočítá průměr

Průměrný prospěch z vybraných předmětů: zapíše se průměr z předmětů, ze kterých děláte přijímací zkoušky

Záznamy o zájmu uchazeče ve vztahu ke zvolenému oboru: vše, co Vám může pomoci: např. účast v regionálních kolech předmětových olympiád (doložit diplomy), mimoškolní aktivity (vedení kroužků, oddílů, práce pro různé organizace), vlastní publikační činnost, seminární práce (pokud byla publikována nebo oponována někým mimo naší školu), úspěchy ve sportovních soutěžích (celostátní úroveň) atp.

3. STRANA

Prohlášení o pravdivosti údajů: doplní se aktuální datum a podpis

Vyplněné přihlášky dejte ke kontrole výchovnému poradci. Po kontrole a potvrzení od ředitelství školy nechte potvrdit od lékaře (pokud to VŠ vyžaduje) a odešlete doporučeně na adresu zvolené školy.

 

Kde a jak hledat práci

(Zpracováno podle časopisu Osobní finance, č.6/2005, str. 60-62)

První zprávou, kterou potenciální zaměstnavatel čte, je životopis. Je důležité, aby byl přehledný, pro personalistu je vaší jedinou vizitkou. Informace by měly být kvůli přehlednosti uvedeny heslovitě, ideální rozsah je 1 strana A4.

  1. Osobní údaje: jméno, příjmení, titul, datum narození,kontaktní adresa, telefon, e-mail.
  2. Vzdělání: uvádí se pouze ukončené, neuvádí se základní škola. Údaje uvádějte chronologicky, začněte od posledního ukončeného vzdělání. Ke každé škole uveďte její název, adresu, způsob ukončení, studovaný obor.
  3. Pracovní historie: začněte současným či posledním zaměstnáním a pokračujte do minulosti. Ke každému zaměstnání uveďte kontakt na firmu, náplň práce, dobu působení (uvádí se i mateřská, vojenská služba a evidence na úřadu práce).
  4. Další vzdělávání: uvádějte absolvování různých rekvalifikačních kurzů, školení, tréninky, ze kterých máte osvědčení nebo certifikát. Vše uvádějte chronologicky od současného k minulému.
  5. Jazykové znalosti: rozlišují se úrovně dle SERR A1-C2: upřesněte zda vaše dovednosti jsou aktivní nebo pasivní.
  6. Specifické dovednosti: řidičský průkaz (skupina), PC dovednosti (Word, Excel, Outlook, internet,…) apod. 
  7. Zájmy: uvádějte své volnočasové aktivity nebo dobrovolnickou činnost
  8. Reference: uveďte kontakt na bývalé zaměstnavatele nebo další osoby (některé firmy reference vyžadují)
  9. Přílohy
  10. Místo datum podpis

Motivační dopis: je úřední dopis se všemi náležitostmi.

Dopis by měl obsahovat:

  1. o jakou pozici se ucházíte
  2. jak jste se o ní dozvěděli
  3. proč si myslíte, že je místo pro vás vhodné
  4. co jste v minulosti dokázali
  5. na co si v budoucnosti troufáte
  6. proč byste byl pro firmu přínosem

Cílem dopisu je přesvědčit personalistu o vašich dovednostech a ulehčit mu orientaci v životopisu. Proto vyzdvihněte ty vlastnosti a profesní zkušenosti, které se nejvíce blíží požadavkům budoucího zaměstnavatele.

Internetové adresy se seznamy volných míst:

Existují i poskytovatelé personálních služeb- seznam členů – www.apps.cz.

Mgr. Jiří Šálený – výchovný poradce